76%Spec
Score
Score

Oppo

Check Oppo Neo 12 specifications, latest price, camera, battery, display and performance details.
| Brand | Oppo |
|---|---|
| Product Name | Oppo Neo 12 |
| Launch Date | 12 Jul, 2024 |
| Market Status | Released |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Custom UI |
| OS Updates | 4 Years |
| Security Updates | 3 Years |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core up to 3.3 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| GPU | Adreno / Mali |
| RAM | 12 GB |
| AnTuTu Benchmark | 1450000 |
| Graphics Benchmark | 6963 |
| Geekbench 6 Benchmark | 3296 |
| Screen Size | 6.9 inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 60 |
| Pixel Density | 516 |
| HBM Brightness | 1025 nits |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen to Body Ratio | 94% |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Bezel Less Display | Yes |
| No of Rear Cameras | 3 |
|---|---|
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8 |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 50 MP, f/1.8 |
| Camera Features | OIS, 4K, Night Mode |
| Video Recording | 4K @ 60fps |
| No of Front Cameras | 1 |
|---|---|
| Primary Front Camera | 32 MP, f/2.2 |
| Autofocus | No |
| Image Resolution | 32 MP, f/2.2 |
| Camera Features | OIS, 4K, Night Mode |
| Video Recording | 4K @ 30fps |
| Battery Capacity | 5458 mAh |
|---|---|
| Battery Type | Li-Polymer |
| Battery Life | 13h |
| Charging Time | 86m |
| Quick Charging | Yes, 26W Fast Charging |
| Height | 162.1 mm |
|---|---|
| Width | 75.7 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 179.00 grams |
| Ruggedness | Dust proof |
| Water Resistance | Yes |
| Build Material | Glass |
| Internal Storage | 64 GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable | Yes |
| SIM Slot | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type | Nano + Nano |
| Network Support | 5G, 4G, 3G, 2G |
| SIM 1 | Supports 5G/4G |
| SIM 1 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28/n78 |
| SIM 1 4G Bands | B1/B3/B5/B8/B40/B41 |
| SIM 2 | Supports 4G |
| SIM 2 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28/n78 |
| SIM 2 4G Bands | B1/B3/B5/B8/B40/B41 |
| VoLTE | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 6 |
| WiFi Features | Hotspot, Dual-band |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Connectivity Features | NFC, Dual SIM, eSIM |
| Stereo Speakers | No |
|---|---|
| Audio Jack | No |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Position | In-display |
| Fingerprint Type | Capacitive |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |


Ask product questions and share clear answers.
A. Oppo Neo 12 launched on 12 Jul 2024.
A. 6.9 inches, 1080 x 2400 px, AMOLED, Gorilla Glass.
A. Snapdragon 8 Gen 3, 3.3, 12 GB, 64 GB.
A. 5458 mAh, Yes, 26W Fast Charging, 13h.
A. 50 MP, f/1.8, 32 MP, f/2.2, 4K @ 60fps.
A. Android v15, Custom UI, 4 Years.
Comments
Login or create an account to post a comment.