Score

OnePlus

Explore the latest OnePlus Nord 6 with full specifications, price in India, features, camera, battery life, and performance. Check if OnePlus Nord 6 is the best mid-range smartphone for you.
| Brand | OnePlus |
|---|---|
| Product Name | OnePlus Nord 6 |
| Launch Date | 07 Apr, 2026 |
| Market Status | Upcoming |
| Operating System | Android 16 |
| Custom UI | ColorOS |
| OS Updates | 3 |
| Security Updates | 4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 SM8735 |
|---|---|
| CPU | Octa core (3.21 GHz, Single core, Cortex X4 + 3 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.8 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2 GHz, Dual core, Cortex A720) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno 825 |
| RAM | 12 GB |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
|---|---|
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 165 |
| Pixel Density | 450 |
| HBM Brightness | 1800 |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Screen to Body Ratio | 89.41 % |
| Brand Claimed Ratio | 89.3 % |
| Screen Protection | Crystal Guard Glass |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR Support | HDR10+ |
| Primary Camera | 50 MP, f/1.9 |
|---|---|
| Primary Lens Features | Wide Angle |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 50MP |
| Camera Features | OIS, Sony Sensor, Night Mode, HDR, 4K Video, 60fps Video, AI Photography, Portrait Mode, Ultra Wide Camera, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Dual Camera, EIS, Pro Mode, Face Detection, HDR Video, AI Scene Detection, Bokeh Effect |
| Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60/240 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| No of Front Cameras | 1 |
|---|---|
| Primary Front Camera | 16 MP, f/2.4 |
| Primary Lens Features | Wide Angle |
| Primary Sensor Size | 1/3" |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Image Resolution | 16 MP, f/2.4 |
| Camera Features | OIS, Sony Sensor, Night Mode, HDR, 4K Video, 60fps Video, AI Photography, Portrait Mode, Ultra Wide Camera, Panorama, Slow Motion, Time Lapse, Dual Camera, EIS, Pro Mode, Face Detection, HDR Video, AI Scene Detection, Bokeh Effect |
| Video Recording | Full HD @30 fps |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
|---|---|
| Battery Type | Silicon Carbon |
| Battery Life | 1 full day (moderate to heavy use) |
| Charging Time | 0 to 50%: ~15–20 minutes 0 to 100%: ~30–35 minutes |
| Quick Charging | Yes, 80W |
| Height | 162.5 mm |
|---|---|
| Width | 77.5 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 217.00 grams |
| Ruggedness | Dust proof |
| Water Resistance | Yes, IP68, IP69K, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Build Material | Glass |
| Internal Storage | 256GB |
|---|---|
| Expandable | No |
| SIM Slot | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) |
| WiFi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| IR Blaster | Yes |
| NFC | Yes |
| Connectivity Features | NFC, Dual SIM |
| Stereo Speakers | Yes |
|---|---|
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Position | On-screen |
| Fingerprint Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |






Ask product questions and share clear answers.
A. OnePlus Nord 6 launched on 07 Apr 2026.
A. 6.78 inches (17.22 cm), 1272x2772 px (FHD+), AMOLED, Crystal Guard Glass.
A. Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 SM8735, 3.2, 12 GB, 256GB.
A. 9000 mAh, Yes, 80W, 1 full day (moderate to heavy use).
A. f/1.9, f/2.4, 4k @30/60 fps Full HD @30/60/240 fps.
A. Android 16, ColorOS, 3.
Comments
Login or create an account to post a comment.