75%Spec
Score
Score

Apple

Check Apple Air specifications, latest price, camera, battery, display and performance details.
| Brand | Apple |
|---|---|
| Product Name | Apple Air |
| Launch Date | 19 Sep, 2025 |
| Market Status | Released |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Custom UI |
| OS Updates | 2 Years |
| Security Updates | 3 Years |
| Chipset | Snapdragon 7 Gen 3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core up to 2.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| GPU | Adreno / Mali |
| RAM | 8 GB |
| AnTuTu Benchmark | 920000 |
| Graphics Benchmark | 9637 |
| Geekbench 6 Benchmark | 1964 |
| Screen Size | 6.9 inches |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 px |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 |
| Pixel Density | 499 |
| HBM Brightness | 1316 nits |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen to Body Ratio | 92% |
| Screen Protection | Dragontrail Glass |
| Bezel Less Display | Yes |
| No of Rear Cameras | 3 |
|---|---|
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8 |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 50 MP, f/1.8 |
| Camera Features | OIS, 4K, Night Mode |
| Video Recording | 4K @ 60fps |
| No of Front Cameras | 1 |
|---|---|
| Primary Front Camera | 32 MP, f/2.2 |
| Autofocus | Yes |
| Image Resolution | 32 MP, f/2.2 |
| Camera Features | OIS, 4K, Night Mode |
| Video Recording | 4K @ 30fps |
| Battery Capacity | 4714 mAh |
|---|---|
| Battery Type | Li-Polymer |
| Battery Life | 10h |
| Charging Time | 81m |
| Quick Charging | Yes, 102W Fast Charging |
| Height | 157.6 mm |
|---|---|
| Width | 76 mm |
| Thickness | 9.2 mm |
| Weight | 184.00 grams |
| Ruggedness | Dust proof |
| Water Resistance | Yes |
| Build Material | Glass |
| Internal Storage | 512 GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Expandable | No |
| SIM Slot | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type | Nano + Nano |
| Network Support | 5G, 4G, 3G, 2G |
| SIM 1 | Supports 5G/4G |
| SIM 1 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28/n78 |
| SIM 1 4G Bands | B1/B3/B5/B8/B40/B41 |
| SIM 2 | Supports 4G |
| SIM 2 5G Bands | n1/n3/n5/n8/n28/n78 |
| SIM 2 4G Bands | B1/B3/B5/B8/B40/B41 |
| VoLTE | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 6 |
| WiFi Features | Hotspot, Dual-band |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Connectivity Features | NFC, Dual SIM, eSIM |
| Stereo Speakers | Yes |
|---|---|
| Audio Jack | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Position | Side |
| Fingerprint Type | Optical |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |


Ask product questions and share clear answers.
A. Apple Air launched on 19 Sep 2025.
A. 6.9 inches, 1080 x 2400 px, AMOLED, Dragontrail Glass.
A. Snapdragon 7 Gen 3, 2.8, 8 GB, 512 GB.
A. 4714 mAh, Yes, 102W Fast Charging, 10h.
A. 50 MP, f/1.8, 32 MP, f/2.2, 4K @ 60fps.
A. Android v15, Custom UI, 2 Years.
Comments
Login or create an account to post a comment.