Score

Realme

Discover the full specifications of Realme 16, including MediaTek Dimensity 6400 Turbo, 8GB RAM, 50MP dual rear camera, 50MP front camera, 7000mAh battery, and 6.57-inch display. Check price, features & launch details.
| Brand | Realme |
|---|---|
| Product Name | Realme 16 |
| Launch Date | 02 Apr, 2026 |
| Market Status | Released |
| Operating System | Android 16 |
| Custom UI | Realme UI |
| OS Updates | 4 |
| Security Updates | 6 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 Turbo |
|---|---|
| CPU | Octa core (2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 |
| Boot Time | 20–25 seconds |
| AnTuTu Benchmark | 1493603 |
| Geekbench 6 Benchmark | 900 (Single-Core), 2500 (Multi-Core) |
| Screen Size | 6.57 inches (16.69 cm) |
|---|---|
| Resolution | 2372x1080 px (UHD (4k)) |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 |
| Pixel Density | 397 |
| HBM Brightness | 1400 nits |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Screen to Body Ratio | 88.21 % |
| Brand Claimed Ratio | 93 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR Support | Yes, HDR10+ |
| No of Rear Cameras | 2 |
|---|---|
| Primary Camera | 50 MP, f/1.8 |
| Primary Zoom | upto 10x Digital Zoom |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | 50 |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30/120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Slow Motion |
| No of Front Cameras | 1 |
|---|---|
| Primary Front Camera | 50 MP, f/2.45 |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Image Resolution | 50 MP |
| Camera Features | OIS, Night Mode, AI Camera, HDR, Portrait Mode, Panorama, 4K Video, Slow Motion, Time-Lapse, Dual Video, Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30/60 fps HD @30 fps |
| Video Recording Features | Full HD @30fps Slow Motion Dual Video Recording |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
|---|---|
| Battery Type | Li-Polymer |
| Battery Life | Lasts up to 1–2 days on normal use |
| Charging Time | 40–50 minutes (20% to 100%) |
| Quick Charging | Yes, 60W Fast Charging |
| Height | 158.30 mm |
|---|---|
| Width | 75.13 mm |
| Thickness | 8.10 mm |
| Weight | 183.00 grams |
| Ruggedness | Dust & Water Resistant |
| Water Resistance | IP66/IP68/IP69/IP69K |
| Build Material | Back: Plastic |
| Internal Storage | 256 GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable | Yes |
| SIM Slot | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| SIM 1 | 5G bands, 4G bands |
| SIM 1 5G Bands | FDD N1 / N2 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N26 / N28 / N66 TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78 |
| SIM 1 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 1700(band 66) / 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) |
| SIM 2 | 5G bands, 4G bands |
| SIM 2 5G Bands | FDD N1 / N2 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N26 / N28 / N66 TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78 |
| SIM 2 4G Bands | TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 12) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) / 1700(band 66) |
| VoLTE | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| WiFi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with Glonass |
| IR Blaster | Yes |
| NFC | Yes |
| Connectivity Features | NFC, Dual SIM |
| Stereo Speakers | Dual stereo speakers for loud and immersive sound experience |
|---|---|
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Clear & loud sound, stereo effect, supports Bluetooth & Type-C audio |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Position | On-screen |
| Fingerprint Type | Ultrasonic |
| Face Unlock | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |




















Ask product questions and share clear answers.
A. Realme 16 launched on 02 Apr 2026.
A. 6.57 inches (16.69 cm), 2372x1080 px (UHD (4k)), AMOLED, Yes.
A. MediaTek Dimensity 6400 Turbo, 2.5, 8, 256 GB.
A. 7000 mAh, Yes, 60W Fast Charging, Lasts up to 1–2 days on normal use.
A. f/1.8, f/2.45, Full HD @30 fps HD @30/120 fps.
A. Android 16, Realme UI, 4.
Comments
Login or create an account to post a comment.