70%Spec
Score
Score

Samsung

Check latest price, specifications, and features of Samsung Galaxy Tab S10 Ultra.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Name | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra |
| Launch Date | 26 Sep, 2025 |
| Market Status | Released |
| Operating System | Android 15 |
| OS Updates | 3 Years |
| Custom UI | Tablet UI |
| SIM Size | Dual SIM |
| Network | 5G, 4G, 3G, 2G |
| Weight | 600.00 grams |
|---|---|
| Build Material | Metal |
| Water Resistance | No |
| Screen Size | 14.60 inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1848x2960 |
| Pixel Density | 280 |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 120 |
| Brightness | 700 nits |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9300+ |
|---|---|
| Processor | 3.2 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Memory | 256 GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Capacity | 11200 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, Fast Charging |
| Network Support | 5G, 4G, 3G, 2G |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi Features | Dual-band |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| SIM Features | Dual SIM |
| Face Unlock | Yes |
|---|
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Optical Image Stabilisation | No |
| Image Resolution | 13 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |
| Primary Front Camera | 12 MP |
|---|---|
| Image Resolution | 12 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |


















Ask product questions and share clear answers.
A. Samsung Galaxy Tab S10 Ultra launched on 26 Sep 2025.
A. 14.60 inches, 1848x2960, Dynamic AMOLED 2X.
A. MediaTek Dimensity 9300+, 3.2, 12 GB, 256 GB.
A. 11200 mAh, Yes, Fast Charging.
A. Android 15, Tablet UI, 3 Years.
A. 5G, 4G, 3G, 2G.
Comments
Login or create an account to post a comment.