70%Spec
Score
Score

OnePlus

Check latest price, specifications, and features of OnePlus Pad 2.
| Brand | OnePlus |
|---|---|
| Product Name | OnePlus Pad 2 |
| Launch Date | 16 Jul, 2024 |
| Market Status | Released |
| Operating System | Android 14 |
| OS Updates | 3 Years |
| Custom UI | Tablet UI |
| SIM Size | Dual SIM |
| Network | 4G, 3G, 2G |
| Weight | 600.00 grams |
|---|---|
| Build Material | Metal |
| Water Resistance | No |
| Screen Size | 12.10 inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 2120x3000 |
| Pixel Density | 280 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 144 |
| Brightness | 700 nits |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
|---|---|
| Processor | 3.2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Memory | 128 GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Capacity | 9510 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, Fast Charging |
| Network Support | 4G, 3G, 2G |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi Features | Dual-band |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| SIM Features | Dual SIM |
| Face Unlock | Yes |
|---|
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Optical Image Stabilisation | No |
| Image Resolution | 13 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |
| Primary Front Camera | 8 MP |
|---|---|
| Image Resolution | 8 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |









Ask product questions and share clear answers.
A. OnePlus Pad 2 launched on 16 Jul 2024.
A. 12.10 inches, 2120x3000, IPS LCD.
A. Snapdragon 8 Gen 3, 3.2, 8 GB, 128 GB.
A. 9510 mAh, Yes, Fast Charging.
A. Android 14, Tablet UI, 3 Years.
A. 4G, 3G, 2G.
Comments
Login or create an account to post a comment.