Score

Xiaomi

Discover the Xiaomi Pad 8 full specifications, features, and price in India. Check display, performance, battery, camera, and latest offers of Xiaomi’s powerful Android tablet before buying.
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Product Name | Xiaomi Pad 8 |
| Launch Date | 17 Mar, 2026 |
| Market Status | Released |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | HyperOS |
| Network | 5G Not Supported |
| Voice Calling | No |
| Fingerprint Sensor | No |
| Height | 251.22 mm |
|---|---|
| Width | 173.42 mm |
| Thickness | 5.75 mm |
| Weight | 485 grams |
| Water Resistance | No |
| Screen Size | 11.2 inches (28.45 cm) |
|---|---|
| Screen Resolution | 3200x2136 px (UHD (4k)) |
| Pixel Density | 345 ppi |
| Display Type | LCD |
| Touch Screen | Yes |
| Screen Protection | No |
| Screen to Body Ratio | 85.73 % |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
|---|---|
| Processor | Octa core (3.21 GHz, Single core, Cortex X4 + 3 GHz, Tri core, Cortex A720) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | GraphicsAdreno |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| Internal Memory | 128 |
|---|---|
| Expandable Memory | No |
| Capacity | 8840 mAh |
|---|---|
| Quick Charging | Yes |
| Network Support | 5G Not Supported |
|---|---|
| Voice Calling | No |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Wi-Fi Version | WiFi 6, WiFi 5, WiFi 4 and 802.11 a/b/g |
| Wi-Fi Features | Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| NFC | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
|---|---|
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | No |
|---|---|
| Face Unlock | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Games | No |
| Primary Camera | 13 MP |
|---|---|
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Optical Image Stabilisation | No |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Camera Features | Voice Shutter |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30/60 fps HD @30 fps |
| Primary Front Camera | 8 MP |
|---|---|
| Autofocus | No |
| Flash | Yes, Screen flash |
| Image Resolution | 8 MP |
| Video Recording | Full HD @30 fps HD @30 fps |







Ask product questions and share clear answers.
A. Xiaomi Pad 8 launched on 17 Mar 2026.
A. 11.2 inches (28.45 cm), 3200x2136 px (UHD (4k)), LCD, No.
A. Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4, 2.4, 8 GB / 12 GB, 128.
A. 8840 mAh, Yes.
A. 4k @30 fps Full HD @30/60 fps HD @30 fps.
A. Android v16, HyperOS.
Comments
Login or create an account to post a comment.