70%Spec
Score
Score

Apple

Check latest price, specifications, and features of Apple iPad Pro 11 (M4).
| Brand | Apple |
|---|---|
| Product Name | Apple iPad Pro 11 (M4) |
| Launch Date | 15 May, 2024 |
| Market Status | Released |
| Operating System | iPadOS 18 |
| OS Updates | 3 Years |
| Custom UI | Tablet UI |
| SIM Size | Dual SIM |
| Network | 4G, 3G, 2G |
| Weight | 600.00 grams |
|---|---|
| Build Material | Metal |
| Water Resistance | No |
| Screen Size | 11.00 inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1668x2420 |
| Pixel Density | 280 |
| Display Type | Ultra Retina XDR OLED |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 120 |
| Brightness | 700 nits |
| Chipset | Apple M4 |
|---|---|
| Processor | 3.2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Memory | 256 GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Capacity | 8160 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, Fast Charging |
| Network Support | 4G, 3G, 2G |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi Features | Dual-band |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| SIM Features | Dual SIM |
| Face Unlock | Yes |
|---|
| Primary Camera | 12 MP |
|---|---|
| Optical Image Stabilisation | No |
| Image Resolution | 12 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |
| Primary Front Camera | 12 MP |
|---|---|
| Image Resolution | 12 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |











Ask product questions and share clear answers.
A. Apple iPad Pro 11 (M4) launched on 15 May 2024.
A. 11.00 inches, 1668x2420, Ultra Retina XDR OLED.
A. Apple M4, 3.2, 8 GB, 256 GB.
A. 8160 mAh, Yes, Fast Charging.
A. iPadOS 18, Tablet UI, 3 Years.
A. 4G, 3G, 2G.
Comments
Login or create an account to post a comment.