70%Spec
Score
Score

Xiaomi

Check latest price, specifications, and features of Xiaomi Pad 7 Pro.
| Brand | Xiaomi |
|---|---|
| Product Name | Xiaomi Pad 7 Pro |
| Launch Date | 10 Jan, 2025 |
| Market Status | Released |
| Operating System | Android 15 |
| OS Updates | 3 Years |
| Custom UI | Tablet UI |
| SIM Size | Dual SIM |
| Network | 4G, 3G, 2G |
| Weight | 600.00 grams |
|---|---|
| Build Material | Metal |
| Water Resistance | No |
| Screen Size | 11.20 inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 2136x3200 |
| Pixel Density | 280 |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Protection | Gorilla Glass |
| Refresh Rate | 144 |
| Brightness | 700 nits |
| Chipset | Snapdragon 8s Gen 3 |
|---|---|
| Processor | 3.2 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Internal Memory | 256 GB |
|---|---|
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Capacity | 8850 mAh |
|---|---|
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, Fast Charging |
| Network Support | 4G, 3G, 2G |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 |
| Wi-Fi Features | Dual-band |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| SIM Features | Dual SIM |
| Face Unlock | Yes |
|---|
| Primary Camera | 50 MP |
|---|---|
| Optical Image Stabilisation | No |
| Image Resolution | 50 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |
| Primary Front Camera | 32 MP |
|---|---|
| Image Resolution | 32 MP |
| Camera Features | 4K video, AI scene |
















Ask product questions and share clear answers.
A. Xiaomi Pad 7 Pro launched on 10 Jan 2025.
A. 11.20 inches, 2136x3200, IPS LCD.
A. Snapdragon 8s Gen 3, 3.2, 12 GB, 256 GB.
A. 8850 mAh, Yes, Fast Charging.
A. Android 15, Tablet UI, 3 Years.
A. 4G, 3G, 2G.
Comments
Login or create an account to post a comment.