Score

Samsung

Explore Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG1IN with latest specs, features, performance, battery life, and price in India. Check full review, pros & cons, and buying guide.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Name | Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG1IN |
| Model Number | Galaxy Book 5 Pro |
| Launch Date | 10 Mar, 2026 |
| Market Status | Released |
| Colors | Gray |
| Operating System | Windows 11 Home Basic |
| Processor | Intel Core Ultra 5 - 226V (Series 2) |
|---|---|
| Clock Speed | 4.5 |
| Graphic Processor | Intel Arc 130V |
| RAM | 16 GM |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Size | 14 Inches |
|---|---|
| Display Resolution | 2880 x 1800 Pixels |
| Pixel Density | 243 |
| Display Type | AMOLED |
| Display Features | WQXGA Anti-Reflective |
| Display Touchscreen | Yes |
| Refresh Rate | 120 |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Web-cam Resolution | 2 MP |
| Dimensions | 11.6 Millimeter thickness (Slim) |
|---|---|
| Thickness | 11.6 Millimeter thickness (Slim) |
| Weight | 1.23 grams |
| Water Resistance | No |
| Battery Capacity | 5258 mah |
|---|---|
| Battery Life | 21 |
| Fast Charging Support | Yes |
| Storage Capacity | 512 GB |
|---|---|
| Storage Type | NVMe |
| Wireless LAN | 802.11 b/g/n/be |
|---|---|
| Wi-Fi Version | 7 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| HDMI Ports | Yes (HDMI 2.1) |
| Thunderbolt Port | 4 |
| SD Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| VGA Port | No |
| Speakers | Quad Speakers (Woofer Max 5 W x 2, Tweeter 2 W x 2) |
|---|---|
| Sound Technologies | Smart Amp, Dolby Atmos |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Internal Dual Array Digital Mic |
| Keyboard | Pro Keyboard ( Keyboard) |
|---|---|
| Pointing Device | Clickpad |
| Backlit Keyboard | Yes, Pro Keyboard (Backlit Keyboard) |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Face Recognition | No |
| Other Controls | Touchbar |
| Web-cam | Yes |
|---|





Ask product questions and share clear answers.
A. Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG1IN launched on 10 Mar 2026.
A. 14 Inches, 2880 x 1800 Pixels, AMOLED.
A. Intel Core Ultra 5 - 226V (Series 2), 4.5, 16 GM.
A. 5258 mah, Yes, 21.
A. Windows 11 Home Basic.
A. Samsung Galaxy Book 5 Pro NP940XHA-LG1IN is a smartphone from Samsung.
Comments
Login or create an account to post a comment.